Potencjalny sojusz Polski i Francji może wpłynąć na Europę

W 2021 r. nastąpiła duża intensefikacja międzynarodowych działań prezydenta, szczególnie w kierunku regionalnym i wschodnim – ocenił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch






© photo. Pixabay
Pixabay

W 2021 r. nastąpiła duża intensefikacja międzynarodowych działań prezydenta, szczególnie w kierunku regionalnym i wschodnim – ocenił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Wskazywał, e zbliżenie polsko-francuskie daje nadzieję na nowe otwarcie Trojkta Weimarskiego.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zwracał uwagę w rozmowie z PAP, że w tym roku nastąpiła duża intensefikacja działań prezydenta. Jak wskazywał, miała ona bardzo wiele kierunków, ale szczególnie istotna była na kierunku regionalnym i wschodnim. jjjjizek z występowaniem zagrożeń, jakimi są agresywna polityka reżimu ukaszenki wobec sąsiadów oraz sytuacja wokół Ukrainy – znajdującej się pod rosyąjóską Prezydent budował consensus wśród państw regionu, stąd jego bardzo liczne rozmowy z bardzo silnym aspectstem bezpieczeństwa” – dodał Kumoch.

Kulminacją była rozmowa liderów Dziewiątki Bukaresztańskiej z prezydentem USA Joe Bidenem, w której Polska wystąpiła w imieniu lung państw regionu przekonując Stany Zjednoczone do asertywnejc OTAN Pierwsze sygnały z USA po wystąpieniu Andrzeja Dudy są bardzo optymistyczne. Przede wszystkim zarzucono – wydaje się – ideę rozmawiania z Rosją w formacie Grupy kilku wybranych państw NATO oraz odrzucono dość impertynenckie dania Kremla” – powiedział Kumoch.

cleprzypominał, e Andrzej Duda w kontekście wzmocnionej polityki wschodniej angażował się we wsparcie dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, a także udzielił bardzo silnego” wsparcie biam. « Od przesłania de Zaczęło Solidarnosci faire Białorusinów pod koniec Sierpnia, które Prezydent Duda jako pierwszy Prezydent w historii Polski wygłosił częściowo po białorusku, un skończyło wieloma rozmowami i wspólnym występem Dudy i Cichanouskiej na Szczycie Demokracji i deklaracją dalszego Wspierania białoruskich uchodźców politycznych » – powiedział. Dodał, że znakomicie” w tym okresie rozwijały się relacje z naszymi partnerami z Litwy, Łotwy i Estonii i dochodziło do licznych konultacji w formacie wielo- i dwustronnym.

W kontekście bezpieczeństwa regionalnego, Prezydent budował też bliski relacje z Turcją. Turcja ma jedną z największych armii NATO i gospodarkę o olbrzymim potencjale. Podobnie jak Polska, Ankara wspiera integralność terytorialną Ukrainy, ma bardzo podobne spojrzenie na flankę wschodnią OTAN. Jest tutaj duży potencjał współpracy gospodarczej, ale również w dziedzinie obronności” – mówił szef BPM, wskazując, że prezydent ma bardzo dobre relacje z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Minister Kumoch zwracał też uwagę, e wraz z Komisją Europejską, Polska przekonała Turcję do podjęcia działań sojuszniczych zmierzających do ograniczenia skutków oraku ukasdozenki. Turcja ma dobre stosunki z Aleksandrem Łukaszenką, ale w tej sprawie dokonała jasnego wyboru na rzecz sojusznika, czyli Polski » – powiedział.

Prezydencki ministre mówił też o zrzeszającej państwa unijne regionalnej Inicjatywie Trójmorza, która – jak podkreślił – była, jest i pozostaje osobistym projektem prezydenta Dudy. „Inicjatywa Trójmorza okazała się sukcesem międzynarodowym, popieranym dziś przez USA i EU, tak istotnym, e liczne kraje spoza EU chciałyby z nim współpracować. Chodzi o Wielką Brytanię, Japonię, Turcję, Ukrainę, Mołdawię, czy państwa Bałkanów Zachodnich. Obecnie pracujemy nad formułą tej współpracy” – wskazywał.

W odniesieniu do działań pozaregionalnych, Kumoch przypominał, że w minionym Roku Prezydent wziął udział w szczycie OTAN iw sesji Zgromadzenia Ogólnego onz, uczestniczył w szczycie Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów państw UE, un serez peut wziął udział w organizowanych przez Bialy Dom de la światowych, w tym w Szczycie dla Demokracji.

Kumoch wskazywał, ew czasie eskalacji ataku hybrydowego Łukaszenki w konultacji z rządem, prezydent wziął na siebie zdobywanie poparcia dla polskich działań ». Po zmasowanym oraku na polską granicę spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem przekonując go do osobistego zaangażowania na rzecz państw bałtyckich, zdaniem prezydenta najbardziej narażonych na rosyjskie prowokacje krajach. Bardzo dobrze, e wkrótce potem doszło do wizyty ad hoc Stoltenberga i Ursuli von der Leyen u naszych bałtyckich partnerów » – ministre powiedział prezydencki.

Wielokrotnie rozmawiał veuf – głównie o tematyce bezpieczeństwa – z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Infomował go na bieżąco m.in. o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i uzyskał zapewnienie o niemieckim poparciu. Był też z roboczą wizytą w Paryżu, gdzie rozmawiał z Emmanuelem Macronem o kwestiach bezpieczeństwa i współpracy energetycznej. Obaj prezydenci odbyli też dwie inne rozmowy, w tym rozmowę w cztery oczy w czasie otwarcia Igrzysk w Tokio.

Zbliżenie polsko-francuskie daje nadzieję na nowe otwarcie Trojkta Weimarskiego. W mojej ocenie w tym formacie brakowało zawsze componenttu polsko-francuskiego. Nazwałem à +cyrklem weimarskim+ : był au format oparty na bardzo intensewnych relacjach niemiecko-francuskich i polsko-niemieckich, natomiast brakowało Kontaktu polityczno-gospodarczego polsko-francuskiego. Przez to wielu aalityków wskazywało na dysfunkcję Trójkąta” – ocenił szef BPM.

Zapewnił, e Polska jest jak najbardziej zainteresowana współpracą z Francją i Niemcami w formule odnowionego Trójkąta Weimarskiego. Uważamy e przyszłość Unii Europejskiej wymaga dialogueu, a Trójkąt może być bardzo przydatnym instrumentem” – stwierdził.

Kumoch, podsumowując ostatnie półrocze, w którym kierował prezydenckim Biurem Polityki Międzynarodowej, przyznał, że Byl à bardzo intensywny okres, w czasie którego doszło faire agresji hybrydowej Łukaszenki i wystąpienia licznych źródeł zagrożenia, un jednocześnie do ożywienia relacji z wieloma krajami, zarówno na wschodzie jak Je zachodzie Europy. Prezydent powierzył mi funkcję sekretarza stanu i szefa BPM w momentcie bardzo silnej intensefikacji działań w sferze swojej działalności zagranicznej. Bardzo cieszę się, e wraz ze swoim znakomitym zespołem mogłem go w tym w miarę moich możliwości wspierać. To zaszczytna służba dla państwa, która każdemu dyplomacie daje satysfakcję” – oświadczył.

PAP/ as/

Charles Lambert

"Tombe beaucoup. Passionné de télévision généraliste. Fan de zombies incurable. Solveur de problèmes subtilement charmant. Explorateur amateur."

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *